Przyczyny braku efektów odchudzania
Brak efektów?
Zdarza się tak, że ludzie po rozpoczęciu odchudzania nie widzą efektów. Aby zobaczyć rezultaty, potrzeba czasu i cierpliwości, ale kiedy nawet po długim czasie nie ma efektów, trzeba coś zmienić. Przedstawię kilka błędów, które popełniają ludzie na diecie.
Tylko zdrowe odżywianie
Jesz zdrowo? Bardzo dobrze! A przestrzegasz deficytu kalorycznego? Nie? W tym problem. Deficyt kaloryczny, czyli spożywanie o 10–20% mniej kalorii niż potrzebuje organizm, jest podstawą odchudzania. Zdrowe odżywianie pomaga zachować deficyt, ale mimo że ludzie odżywiają się zdrowo, to nie chudną przez brak deficytu lub nawet nadwyżkę kaloryczną.
Dodatkowe kalorie
Liczysz kalorie? Świetnie! A wliczasz kalorie z napoi i sosów? Nie? To mamy kolejny problem. Większość napoi i sosów zawierają kalorie, które należy wliczać w dzienny podaż. Najlepiej pić wodę i nie używać sosów, ale można używać niskokalorycznych zamienników. Np. napoje bez cukru czy sosy z niską ilością kalorii.
Zbyt mało restrykcji
Będąc na diecie, nie trzeba się wyrzekać słodyczy czy fast foodów. Wystarczy je ograniczyć. Robisz to? Świetnie! A ile razy w tygodniu pozwalasz sobie na nie? Raz? Czy cały weekend? Na poluzowanie naszych restrykcji powinniśmy pozwolić sobie najwyżej tylko raz w tygodniu. Jeżeli robimy to częściej, nasza średnia tygodniowa przekracza nasze zapotrzebowanie kaloryczne i nie chudniemy, a nawet tyjemy.
Złe zapotrzebowanie kaloryczne
Większość osób zapomina, że każdy z nas ma inne zapotrzebowanie kaloryczne. Wszystko zależy od wagi, wzrostu, wieku, płci i aktywności fizycznej. Trzeba najpierw obliczyć nasze zapotrzebowanie, obniżyć o deficyt kaloryczny (10–20%), a potem upewnić się w praktyce.