Odchudzanie bez ścisłej diety

Czy odchudzanie bez diety jest możliwe?

Odpowiedź brzmi: nie, nie jest. Albo trzymamy się diety, albo głodujemy. Głodówka jest bardzo niezdrowa i nie należy się jej podejmować. Dieta to wszystkie nasze zwyczaje żywieniowe. Chciałabym przedstawić kilka sposobów, jak można schudnąć bez trzymania się ścisłej diety.

Czym jest deficyt kaloryczny?

Deficyt kaloryczny jest podstawą odchudzania. Jest to obniżenie przyjmowania kalorii o 10-20% zapotrzebowania kalorycznego, czyli ilość kalorii, jaką potrzebuje nasz organizm. Każdy z nas ma inne zapotrzebowanie ze względu na wagę, wzrost, wiek, płeć i aktywność. Jeżeli potrzebujemy 2000 kcal, to powinniśmy spożywać ok. 1600–1800 kcal. Powinniśmy być elastyczni i możemy przekraczać nasze zapotrzebowanie jednego dnia, jeżeli nie zaburzymy naszej średniej przyjmowania w ciągu tygodnia.

Co należy usunąć z diety?

Najważniejsze, aby usunąć z diety to, co jest trujące lub mamy na to alergię bądź nietolerancję. Nie musimy rezygnować ze słodyczy i fast foodów, ale ze względu na ich wysoką kaloryczność, ograniczyć. Nie musimy też uwzględniać tego, czego nie lubimy. Dieta ma być tak zaprojektowana, aby była zdrowa, dawała satysfakcje i moglibyśmy ją prowadzić do końca życia.

Deficyt bez liczenia

Czy musimy liczyć kalorie? Jest kilka trików, aby pominąć to. Najlepiej bazować na sycących i niskokalorycznych posiłkach, a odpowiednie proporcje pomogą w tym. Nasz posiłek powinien składać się w 50% z warzyw i owoców, 25% z białka oraz 25% z węglowodanów. Należy ograniczyć słodycze i fast foody. Warto też unikać płynnych kalorii, czyli np. zamiast pić wypasioną kawę z mlekiem i pianką, pić zwykłą czarną. Należy też pić dużo wody, szczególnie przed posiłkiem.