Czapsy do jazdy konnej – poznaj ich charakterystykę

Czapsy jeździeckie są czasem nazywane sztylpami. Trzeba jednak wiedzieć, że nie do końca jest to to samo. Mówimy tutaj o ochraniaczach, które zakładane są przez jeźdźca na łydki. Przeglądając oferty różnych sklepów, czy też po prostu przyglądając się zawodom jeździeckim, możemy zobaczyć, że najczęściej czapsy wykonywane są ze skóry. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że są one jednym z najważniejszych elementów całego ubioru jeźdźca. A skoro tak, to warto sprawdzić, jaka dokładnie jest ich charakterystyka.

Czapsy do jazdy konnej – podstawowe informacje

Czapsy stosowane są na szeroką skalę ze względu na swoje zastosowanie. Po pierwsze chronią one nogę przed ewentualnymi otarciami od siodła, a także puślisk. Co więcej, sprawdzają, że noga jest bardziej stabilna i zdecydowanie lepiej przylega do siodła. Dzięki temu jeździec ma lepszą pozycję na koniu. Czapsy do jazdy konnej, tak jak zostało to powyżej wspomniane, najczęściej wykonywane są ze skóry. Spotkać można jednak także inny wariant, a mianowicie czapsy zamszowe. Dla jeźdźca ważne jest również ich zapinanie. Najczęściej jest to zamek, który jest bardzo wygodny.

Czapsy do jazdy konnej – przygotowanie do zakupu

Warto wiedzieć, że na ryku dominują dwa rodzaje czapsów do jazdy konnej. Mowa tutaj o czapsach oficerkowych, a także treningowych. Gdy idziemy do sklepu po czapsy lub, gdy chcemy zamówić je online np. ze sklepu https://konik.com.pl/czapsy, powinniśmy sprawdzić swoje wymiary. Tych dokonuje się w stroju jeździeckim. Ważne jest, by założyć bryczesy oraz sztyblety. Z kolei jeśli jeździ się w podkolanówkach, to je również należy mieć na sobie. W kolejnym kroku siada się na krześle, tak by noga była ugięta pod kolanem – kąt prosty. W tym momencie druga osoba może dokonać pomiaru. Po jego pobraniu można przejść do zakupu odpowiednich czapsów do jazdy konnej. Warto tutaj wziąć pod uwagę wszystkie aspekty, które będą wpływały na poprawę komfortu podczas jazdy i zabezpieczenie nogi przed ewentualnymi urazami. Podczas zakupów, jeśli to możliwe to lepiej zamówić kilka wariantów i spośród nich wybrać ten najlepszy dla siebie.